Ernst Josephson, Porträtt av herr Eduard Josephson

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

ERNST JOSEPHSON
1851-1906
Porträtt av herr Eduard Josephson, konstnärens farbroder
Signerad och daterad Ernst Josephson 1880. Olja på duk, 112,5 x 87 cm.

PROVENIENS
Fröken Eugenie Josephsons samling, Skeppargatan 78, Stockholm.
Direktör P.S. Josephson.
Privatsamling.

UTSTÄLLD
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Ernst Josephson. Minnesutställning", utställning anordnad av Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum och Liljevalchs Konsthall, 1951, kat nr 123.

LITTERATUR
Karl Wåhlin, "Ernst Josephson. En minnesteckning. Senare delen. 1879-1906", SAK, 1912, omnämnd sid 28.
Erik Blomberg, "Ernst Josephsons konst. Historie-, porträtt- och genremålaren", SAK, 1956, avbildad samt omnämnd sid 122.
Erik Blomberg, "Ernst Josephsons konst. Från Näcken till Gåslisa", 1959, upptagen i katalogen sid 403.

I sin bok från 1912 beskriver Karl Wåhlin katalognumret enligt följande: "Till slut fick han efter inflyttningen från landet måla en knäbild av farbrodern Edvard Josephson, vid denna tid innehavare av det välrenommerade Hotell Kung Karl i Stockholm - en välmående och jovialisk medelålders herre med gråsprängt hår och polisonger, uppsträckt i svart rock och vit urringad väst med guldkedja. Detta porträtt, det största i serien av släktporträtten, är ett preludium till följande märkligare arbete, porträttet av G. Renholm, som utfördes under följande vinter. Behandlingen av ansiktet en face i ´platt ljus´ är i båda målningarna densamma".

1469

2020-12-09