Fanny Brate, Badande
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
FANNY BRATE
1861-1940
Badande
Signerad Fanny Brate 1925. Olja på pannå, 37 x 46 cm.
Målningen föreställer Fanny Brates döttrar Astrid och Torund badandes vid Familjen Brates lantställe Hornudden i Nyköpings skärgård.
PROVENIENS
I arv till dottern Astrid Brate, därefter i arv inom familjen.
1542
2020-12-09