Fanny Brate, Hervor med docka
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
FANNY BRATE
1861-1940
Hervor med docka
Med dedikation Till Mor och Far den 20 jul - 25 juli 1926. Olja på pannå, 56 x 47 cm.
PROVENIENS
Porträttet föreställer Fanny Brates dotterdotter Hervor, som var dotter till Astrid Brate. Därefter i arv inom familjen.
1537
2020-12-09