Florentinsk skola, Brottarna
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
FLORENTINSK SKOLA
1800-tal
The Pancrastinae (Brottarna)
Signerad P. Pozzi (ristad), skulptur i alabaster, höjd 45 cm, längd 54 cm
Den aktuella skulpturen är en 1800-tals kopia efter en marmorskulptur från den Romerska eran på 100-talet, vilken utfördes efter ett förlorat hellenistiskt original från 300-talet f.Kr. Skulpturen återupptäcktes i april 1583 vid utgrävningarna nära Porta San Giovanni i Rom och finns idag i samlingarna i Galerie degli Uffizi i Florens.
Två unga män är engagerade i pankration, en antik tävlingsgren som kan liknas vid dagens brottning, kampsport och boxning. Ordet pankration kommer från grekiskans "pan"= allt, "kratos"= styrka, makt eller kraft.
1635
2020-12-09