Franz Korwan, Strand auf Sylt
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
FRANZ KORWAN
Tyskland 1865-1942 Frankrike
Strand auf Sylt
Signerad F Korwan. Olja på pannå, 34 x 50 cm.
Franz Korwan, född Sally Katzenstein, var en tysk-judisk landskapsmålare och kommunalpolitiker på ön Sylt. Han var förknippad med Düsseldorfer Malerschule. Sally är den välkända formen av Salomon. Hans namnbyte erkändes lagligt 1924.
Den nordfrisiska ön Sylt i Nordsjön tillhör Schleswig-Holstein och dess norra udde är Tysklands nordligaste punkt.
1618
2020-12-09