Georg von Rosen, Försåtet
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000-20 000 SEK
GEORG VON ROSEN
1843-1923
Försåtet
Signerad och daterad GvRosen 1869. Akvarell och gouache på papper, 62,5 x 44 cm.
Inskriberad "Friherrinnan Ellen von Essen / Shemningsfors gård / Tidaholm,", på originalbakstycket
Förgylld originalram och original passpartout tillverkad av J. Jacob, Dorure & Encadrement, 5 rue des Petits Carmes, Bryssel
PROVENIENS
Hans von Essen (1863- 1929) och hans maka Emily von Essen (1875-1963), née Dickson, Skämningsfors gård, Brandstorps socken, Skaraborgs län
UTSTÄLLD
Stockholm, Konstakademien, 1870, nr. 239 "Försåtet Aqvarellmålning"
Stockholm, Konstakademien, Georg von Rosen-utställningen, 1918, nr. 46 som "Försåtet" (utlånad av Friherre H. Von Essen, Stockholm
LITTERATUR
E. Hultmark, Kungl. Akademien för de fria konstens utställningar 1794-1887, 1935, s. 232 under 1870, nr. 239 som "Försåtet"
Utförd under Georg von Rosens vistelse i Bryssel 1868-69, där han hyrde en ateljé. Han tog lektioner hos Jan August Hendrik, Baron Leys (1815-1869), den ledande konstnären i Belgien vid denna tid. Leys historie-romantiserande måleri kom att få stor påverkan på von Rosens konst.
1527
2020-12-09