Georg von Rosen, Försåtet

Georg von Rosen, Försåtet
Georg von Rosen, Försåtet
Georg von Rosen, Försåtet
Georg von Rosen, Försåtet
Georg von Rosen, Försåtet
Georg von Rosen, Försåtet
Georg von Rosen, Försåtet
Georg von Rosen, Försåtet
Georg von Rosen, Försåtet
Georg von Rosen, Försåtet
Georg von Rosen, Försåtet
Georg von Rosen, Försåtet

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-20 000 SEK

GEORG VON ROSEN
1843-1923
Försåtet
Signerad och daterad GvRosen 1869. Akvarell och gouache på papper, 62,5 x 44 cm.
Inskriberad "Friherrinnan Ellen von Essen / Shemningsfors gård / Tidaholm,", på originalbakstycket

Förgylld originalram och original passpartout tillverkad av J. Jacob, Dorure & Encadrement, 5 rue des Petits Carmes, Bryssel

PROVENIENS
Hans von Essen (1863- 1929) och hans maka Emily von Essen (1875-1963), née Dickson, Skämningsfors gård, Brandstorps socken, Skaraborgs län

UTSTÄLLD
Stockholm, Konstakademien, 1870, nr. 239 "Försåtet Aqvarellmålning"
Stockholm, Konstakademien, Georg von Rosen-utställningen, 1918, nr. 46 som "Försåtet" (utlånad av Friherre H. Von Essen, Stockholm

LITTERATUR
E. Hultmark, Kungl. Akademien för de fria konstens utställningar 1794-1887, 1935, s. 232 under 1870, nr. 239 som "Försåtet"

Utförd under Georg von Rosens vistelse i Bryssel 1868-69, där han hyrde en ateljé. Han tog lektioner hos Jan August Hendrik, Baron Leys (1815-1869), den ledande konstnären i Belgien vid denna tid. Leys historie-romantiserande måleri kom att få stor påverkan på von Rosens konst.

1527

2020-12-09