Grand Tour souvernir, Borghese gladiatorn
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
BORGHESE GLADIATORN, 1800-talets andra hälft, Grand Tour souvernir, efter Antiken, mörkpatinerad brons, sockel i giallo siena, marmo nero och marmo bianco, höjd 72 cm
Förlagan till skulpturen är en hellenistisk marmorstaty i naturlig storlek, utförd på Efesos omkring 100 f.Kr. Skulpturen föreställer en stridande naken man, i sina händer har fäktaren ursprungligen hållit en sköld och ett svärd, numera försvunna. På trädsammen är skulpturen signerad av Agasias från Efesos. Ursprungligen ingick skulpturen i familjen Borgheses samling, numera återfinns densamma på Louvren.
1212
2020-12-09