Ivan Aguéli, Modell

Ivan Aguéli, Modell
Ivan Aguéli, Modell
Ivan Aguéli, Modell
Ivan Aguéli, Modell
Ivan Aguéli, Modell
Ivan Aguéli, Modell
Ivan Aguéli, Modell
Ivan Aguéli, Modell
Ivan Aguéli, Modell
Ivan Aguéli, Modell
Ivan Aguéli, Modell
Ivan Aguéli, Modell

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

IVAN AGUÉLI
1869-1917
Sittande naken kvinnlig modell och studie av kvinnohuvud
Olja på brunt papper fäst på kartong, 60 x 43 cm

PROVENIENS
Direktör Walter Mosskin (1903-1990), förvärvad på 1930-40 talet:
i arv till hans son författaren Peter Mosskin, i hans ägo till 2014,
Svensk privat samling till 2020

UTSTÄLLD
Aguéliudstillingen, Valby Kunstforening, Köpenhamn 1961, katalognr 45 (utlånad av Direktör Walter Mosskin)

Sannolikt utförd på Gotland, antingen under Ivan Aguélis (Sala 1869-1917 Barcelona) första vistelse, eller 1891 under hans andra vistelse efter sin återkomst från Paris. Modellen till studien av flickhuvudet i bakgrunden uppe till vänster i bilden visar fysiognomiksa likheter med Aguélis kända flickstudier från Gotland sommaren 1891, till vilka han använde sig av en lokal flicka han träffat två år tidigare.

Jämför med Ivan Aguéli, Flickstudie, 1891, Moderna Museet (se bild)

1586

2020-12-09