Ivar Arosenius, Dockan Lusas
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
IVAR AROSENIUS
1878-1909
Dockan Lusas
Signerad och daterad IA 07. Tusch på papper, 9 x 6 cm.
PROVENIENS:
Eva Arosenius, därefter i arv inom familjen
UTSTÄLLD:
Ivar Arosenius minnesutställning, Göteborgs Konstmuseum, 1958-59, katalognr 321
Nationalmuseum 1978
Ivar Arosenius, Göteborgs Konstmuseum, 2010
Ivar Arosenius, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 2010
LITTERATUR:
Karl Asplund: Ivar Arosenius, SAK 1928, avbildad sid 113
1516
2020-12-09