Ivar Arosenius, Draken
Klubbat för:
220000 SEK
Utropspris
225 000-250 000 SEK
IVAR AROSENIUS
1878-1909
Draken
Signerad och daterad IA 06. Akvarell och gouache på papper, 48 x 66 cm.
PROVENIENS:
Eva Arosenius, därefter i arv inom familjen
UTSTÄLLD
Ivar Arosenius minnesutställning, Göteborgs Konstmuseum, 1958-59, katalognr. 321
Museet Kulturhuset, Borås 1988-89
Ivar Arosenius, Göteborgs Konstmuseum 2000
Ivar Arosenius, Göteborgs Konstmuseum 2010
Ivar Arosenius, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 2010
LITTERATUR:
Björn Fredlund: Ivar Arosenius, Stockholm 2009, avbildad och omnämnd sidan 151
1517
2020-12-09