Ivar Arosenius, Har fan behov
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
IVAR AROSENIUS
1878-1909
Har fan behof (ur den opublicerade "Bilderbok för vuxna")
Signerad och daterad I.A. 08. Akvarell/tusch på papper, 11 x 16,5 cm.
PROVENIENS
Eva Aroseius, därefter i arv inom familjen
UTSTÄLLNINGAR
Ivar Arosenius, Nordiska Akvarell Museet, 5 juni - 25 sep. 2005.
"Har fan behoof att göra gott.
Så vattnar han, när det är vått"
1505
2020-12-09