Ivar Kamke, Skärgårdslandskap

Ivar Kamke, Skärgårdslandskap
Ivar Kamke, Skärgårdslandskap
Ivar Kamke, Skärgårdslandskap
Ivar Kamke, Skärgårdslandskap
Ivar Kamke, Skärgårdslandskap
Ivar Kamke, Skärgårdslandskap
Ivar Kamke, Skärgårdslandskap
Ivar Kamke, Skärgårdslandskap
Ivar Kamke, Skärgårdslandskap
Ivar Kamke, Skärgårdslandskap
Ivar Kamke, Skärgårdslandskap
Ivar Kamke, Skärgårdslandskap
Ivar Kamke, Skärgårdslandskap
Ivar Kamke, Skärgårdslandskap

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

IVAR KAMKE
1882-1936
Skärgårdslandskap
Signerad och daterad KAMKE 05. Olja på duk, 57 x 82 cm.

Ivar Kamke kamperade med ett par konstnärsvänner i Stockholms norra skärgård sommaren 1904. Sannolikt är auktionens målning utförd vid Roslagskustens Björkö-Arholma.

1548

2020-12-09