Ivar Kamke, Skärgårdslandskap
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
IVAR KAMKE
1882-1936
Skärgårdslandskap
Signerad och daterad KAMKE 05. Olja på duk, 57 x 82 cm.
Ivar Kamke kamperade med ett par konstnärsvänner i Stockholms norra skärgård sommaren 1904. Sannolikt är auktionens målning utförd vid Roslagskustens Björkö-Arholma.
1548
2020-12-09