Jonas Åkerström, Amor och Psyke
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JONAS ÅKERSTRÖM (1759-1795): Amor och Psyche blomstersmyckar varandra, signerad och daterad Åkerström d. 24 Jan. 95, pennteckning på papper, 12 x 11,5 cm
PROVENIENS:
Professor Einar Perman (1893-1976), Stockholm
Konsthandlaren Bengt Rapp (1908-1991), Stockholm
LITTERATUR:
Bengt Rapp: Jonas Åkerström - ett gustavianskt konstnärsöde, Stockholm 1998, avbildad på smutstiteln samt sidan 196, katalognr 110, jämför även katalognr 80:11
1165
2020-12-09