Justus Lundegård, Italienskt landskap

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

JUSTUS LUNDEGÅRD
1860-1924
Italienskt landskap med agaver (kaktus)
Signerad Lundegård. Olja på duk, 47 x 66 cm.

Justus Lundegård präglades starkt av de stora franska impressionisterna. Auktionens målning som är utförd i Italien sommaren 1904 bär tydliga drag av Monets och Pissarros ljus och färgbehandling. Notera särskilt inslagen av violett och hur skickligt Lundegård återger solljuset som formligen tänder upp hela duken.

Det var på 1890-talet i Paris som Justus Lundegård först kom i kontakt med impressionismen. Monets målningar gjorde snabbt intryck på svensken och den franska resan blev en konstnärlig nytändning. Lundegårds vän Carl Trägårdh hade redan gått över till att arbeta impressionistiskt. Tillsammans lämnade de Paris för att måla ögonblicksbilder av landskapet i norra Frankrike. De stod vid var sitt staffli och målade energiskt ute i det fria. Oavsett väder. Sommar som vinter. Lundegård övergick under denna tid till ett ljust valörmåleri med bleka lokaltoner i rosa, blått, gult, violett eller rödviolett. Ljuset och luften skildrade han i en förtunnad färg som gick mot vitt eller gråvitt. På Parissalongen 1892 gjorde Lundegårds målning "Effet de neige" med ett imponerande ljus intryck på besökarna.

Lundegård och Trägårdh var långt djärvare än Liljefors, Zorn och flertalet andra svenskar som målade i Frankrike vid den här tiden. De gick hela vägen och levde ut impressionismen så som de stora franska mästarna.

Auktionens målning är ett av få kända verk från Justus Lundegårds resa till Italien där han vistades i Venedig, Rom och Anticoli.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1550

2020-12-09