Kandelabrar, 1800-talets första kvartal
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, empire, Frankrike, konverterbara till ljusstakar, för vardera fyra ljus, brännförgylld brons, fotplatta med bladstav, bladhölstrad bas på tassfötter, konisk pelare och ljuspipa med roulettedekor, kandelaber med mittstam krönt av urna med löstagbart lock, utsvängda ljusarmar med bladhölster, droppskålar med à la greque, lösa manschetter, höjd som kandelabrar 39,5, som ljusstakar 27 cm, slitage
PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2011, nr 1650
1095
2020-12-09