Karl Nordström, Vanadislunden

Karl Nordström, Vanadislunden
Karl Nordström, Vanadislunden
Karl Nordström, Vanadislunden
Karl Nordström, Vanadislunden
Karl Nordström, Vanadislunden
Karl Nordström, Vanadislunden
Karl Nordström, Vanadislunden
Karl Nordström, Vanadislunden
Karl Nordström, Vanadislunden
Karl Nordström, Vanadislunden
Karl Nordström, Vanadislunden
Karl Nordström, Vanadislunden
Karl Nordström, Vanadislunden
Karl Nordström, Vanadislunden

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

100 000-125 000 SEK

KARL NORDSTRÖM
1855-1923
Vanadislunden
Signerad med initialer och daterad K.N 1909. Olja på duk, 88 x 140 cm.

PROVENIENS
Grosshandlare direktör Wilhelm Josephson (1901-1978), Strandvägen 61, Stockholm
därefter i privat svensk samling

UTSTÄLLD
Svenska Konstutställningen i Hamburg, Lübeck och Berlin, 1926
Carl Eldh och Karl Nordström. Minnesutställningen. Liljevalchs konsthall, Stockholm 1955, katalognr 127

LITTERATUR
Christian Faerber (red.), Konst i svenska hem I: målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, 1942, band 3, upptagen sid 160 under samling 209 (feldaterad 1895)

1546

2020-12-09