Karl Nordström, Vanadislunden
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
100 000-125 000 SEK
KARL NORDSTRÖM
1855-1923
Vanadislunden
Signerad med initialer och daterad K.N 1909. Olja på duk, 88 x 140 cm.
PROVENIENS
Grosshandlare direktör Wilhelm Josephson (1901-1978), Strandvägen 61, Stockholm
därefter i privat svensk samling
UTSTÄLLD
Svenska Konstutställningen i Hamburg, Lübeck och Berlin, 1926
Carl Eldh och Karl Nordström. Minnesutställningen. Liljevalchs konsthall, Stockholm 1955, katalognr 127
LITTERATUR
Christian Faerber (red.), Konst i svenska hem I: målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, 1942, band 3, upptagen sid 160 under samling 209 (feldaterad 1895)
1546
2020-12-09