Antik figural Kashan Motashem
Klubbat för:
75000 SEK
Utropspris
100 000-150 000 SEK
KASHAN, Motashem, antik, signerad "beställd av Haji Mirza Agha, Nader Shah Afshar", föreställer Nader Shah sittandes på påfågelstronen omgiven av sitt hov, 206 x 144 cm, lagningar, förstärkt stoppsöm och senare fransar på övre kortsidan, några få knutrader saknas, enstaka fläckar
PROVENIENS
Senem Arhan, Stockholm
1411
2020-12-09