Konsolbord, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

ADAM FLODIN (förgyllare i Stockholm 1758-1774) tillskrivna, ett par snarlika konsolbord, stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor, förgyllda, sarger med dekor av akantus och rocailler, fronten med ros och bladverk, svängda ben med volutformade avslut, fotkryss med ymnig akantusdekor, marmorerade träskivor med kälning, höjd 79, 96,5 x 41 respektive 94,5 x 42 cm, renoverade, kompletterade

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 119, jämför konsolbord signerat av Adam Flodin

1106

2020-12-09