Konsolbord, 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

KONSOLBORD, sengustavianskt av stockholmskvalitet, träskuren dekor och pastellage, äldre framtagen förgyllning, träskiva med carraramarmorimiterande bemålning, sarger med akantus, astragalstav och dukatsnitt, framben krönta med karyatidbyster, svängd form med dukatsnitt, avslutande tassfötter, bottenplatta med portoroimiterande bemålning, höjd 84, 79 x 34 cm, smärre dekorskador och retuscher

1043

2020-12-09