Konsolbord, empire, av Johan Martin Berg
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JOHAN MARTIN BERG (spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837), konsolbord, göteborgsarbete i empire, etikettsignerat, träskuren dekor, pastellage och bly, framtagen äldre förgyllning med polerat guld och slagmetall, sargen med dekor av bladstav, volutformade ben med avslut i form av lejontassar, dekor av urna med sädesax, fjellskärning och fleuronger, marmorimiterad sockel, skiva av svartvittbrokig marmor, höjd 81, 97 x 49 cm, smärre dekorskador och retuscher, skiva med mindre kantlagning
LITTERATUR:
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 148 jämför sengustaviansk förebild i matsalen på Haga paviljongen
1044
2020-12-09