Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt, sargen med fascesknippe, benanfanger med fleuroner, överkragade ben med akantus, avsmalnande kannelerade ben, fotkryss med centralt placerad urna, bladhölstrade benavslut, skiva av kalksten med kälning, höjd 81,5, 84 x 41 cm, smärre dekor- och förgyllningsskador, skivan med äldre kantlagning
1065
2020-12-09