Konsolbord, sengustavianskt, av Jonas Frisk
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall samt mörkpatinerat, sargen med dekor av kymation och palmetter, vridna avsmalnande ben med à la greque, bladhölster och klot, sockel förgylld och svartmarmorerade sidor, skiva av bleu turquin märkt med rödkrita Hedberg, höjd 82,5, 99,5 x 50 cm, smärre dekorskador och lagningar, torrsprickor
Jonas Frisk övertog 1805 firma Hedberg & Lindblad, sannolikt härrör skivan från den tidigare rörelsen med tanke på märkning i rödkrita Hedberg.
LITTERATUR:
Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff, sidan 123, jämför snarlika konsolbord av Frisk
1067
2020-12-09