Konsolur, rokoko, Nils Berg

Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg
Konsolur, rokoko, Nils Berg

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

NILS BERG (urmakare i Stockholm 1751-1794), konsolur, stockholmsarbete i rokoko, urtavlan märkt Nils Berg Stockholm, verket numrerat N:o 149, fodralet möjligen utfört av Johan Wilhelm Metzmacher (mästare i Stockholm 1769-1783), fanerat med königsholz, brännförgyllda bronsbeslag, krönt av rocaille, ymning dekor av rocailler och akantus, målad urtavla med arabiska och romerska siffror, hel- och halvslag med repetition, dragnyckel, nyckel och pendel medföljer, höjd 119 cm, smärre fanérskador, glaset med sprickor, ett kompletterat beslag

LITTERATUR:
Per Falck, Kersti Holmquist & Maj Nodermann: Tidsfodral, Stockholm 1996, sidan 74 & 74, jämför närmast konsolur med signerat fodral av J.W. Metzmacher sidan 72 samt text sidan 74

1132

2020-12-09