Konsolur, rokoko, Nils Berg
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
NILS BERG (urmakare i Stockholm 1751-1794), konsolur, stockholmsarbete i rokoko, urtavlan märkt Nils Berg Stockholm, verket numrerat N:o 149, fodralet möjligen utfört av Johan Wilhelm Metzmacher (mästare i Stockholm 1769-1783), fanerat med königsholz, brännförgyllda bronsbeslag, krönt av rocaille, ymning dekor av rocailler och akantus, målad urtavla med arabiska och romerska siffror, hel- och halvslag med repetition, dragnyckel, nyckel och pendel medföljer, höjd 119 cm, smärre fanérskador, glaset med sprickor, ett kompletterat beslag
LITTERATUR:
Per Falck, Kersti Holmquist & Maj Nodermann: Tidsfodral, Stockholm 1996, sidan 74 & 74, jämför närmast konsolur med signerat fodral av J.W. Metzmacher sidan 72 samt text sidan 74
1132
2020-12-09