Lampetter, barockstil
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
LAMPETTER, ett par, barockstil, 1800-tal, för två ljus vardera, förgylld bronsstomme, behängda med ametister, bergkristall och rökfärgad kvarts, oktagonala ljuspipor, höjd 54 cm, smärre kompletteringar, borrade för el
PROVENIENS:
Hovrättsnotarie Nils Möllerstedt
1039
2020-12-09