Ljuskrona, barockstil
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1800-tal, för sex ljus, förgylld bronsstomme, behängda med ametister, bergkristall och rökfärgad kvarts, burformad stomme, mitten med obelisk, oktagonala ljuspipor, avslutande päronformat klot, höjd 77, diameter 56 cm, smärre kompletteringar, borrad för el, ställvisa nagg
PROVENIENS:
Hovrättsnotarie Nils Möllerstedt
1038
2020-12-09