Ljuskrona, sengustaviansk
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för åtta ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, markiser, piggar och romboider, krönt av plym, kronringen med dekor av romber och Medusa Rondanini, ljusarmar i form av siffran fem, doserad korgbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 98, diameter 70 cm, smärre nagg, slitage, kompletteringar, monterad med el
1099
2020-12-09