Ljusstakar, 1700-talets andra hälft/omkring 1800
Klubbat för:
17000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1700-talets andra hälft/omkring 1800, brännförgylld brons, passformad fot med rocailler, graverad dekor mot pikerad botten, vriden pelare och ljuspipa med voluter och fjärilar, lösa manschetter, höjd 28 cm, bruksslitage, borrade för el
1117
2020-12-09