Ljusstakar, 1700-talets andra hälft/omkring 1800

Klubbat för:

17000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1700-talets andra hälft/omkring 1800, brännförgylld brons, passformad fot med rocailler, graverad dekor mot pikerad botten, vriden pelare och ljuspipa med voluter och fjärilar, lösa manschetter, höjd 28 cm, bruksslitage, borrade för el

1117

2020-12-09