Ljusstakar, gustavianska, Rännåsporfyr
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
75 000-100 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, högklassiga gustavianska stockholmsarbeten, Rännåsporfyr från Elfdahls Porphyrverk, brännförgyllda monteringar av mässing i Fredric Ludvig Rungs art, rund klockformad fot med pärlstav, urnformad ljuspipa med roulettedekor, lösa manschetter, höjd 18 cm, smärre nagg
1195
2020-12-09