Louis Belanger, Haga slott vid Brunnsviken

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

LOUIS BELANGER
1756-1816
Haga slott vid Brunnsviken, i förgrunden badbåten Noe ark och promenerande par med hund.
Signerad och daterad Louis Belanger 1809. Gouache 40,5 x 53,5 cm.
Badbåten Noe ark lät Gustav IV Adolf bygga 1808 och enligt bevarade ritningar var den bekvämt inredd med kakelugn, två badrum, två vilorum, kök och salong.

PROVENIENS
Bukowski Auktioner, auktion 450, Internationella vårauktionen 1987, katalognr 245

LITTERATUR
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Värnamo 2009, på sidan 255 finns ritningarna på badbåten, jämför motivet med målningen på sidan 254.

1492

2020-12-09