Louis Jean Desprez, La chapelle Pauline illuminée

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

LOUIS JEAN DESPREZ
1743-1804
La chapelle Pauline illuminée - dans le Vatican, pendant la célébration de la messe
Signerad Despres. Akvarellerad och laverad konturetsning förhöjd med guld, 69,5 x 47,5 cm.
Graverad av Francesco Piranesi 1788 efter Louis Jean Desprez komposition.

LITTERATUR
Nils G. Wollin: Gravures originales de Desprez, Malmö 1933, nr 2:I, sidan 110f, jämför illustration 53.

1489

2020-12-09