Louis Jean Desprez, La chapelle Pauline illuminée
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
LOUIS JEAN DESPREZ
1743-1804
La chapelle Pauline illuminée - dans le Vatican, pendant la célébration de la messe
Signerad Despres. Akvarellerad och laverad konturetsning förhöjd med guld, 69,5 x 47,5 cm.
Graverad av Francesco Piranesi 1788 efter Louis Jean Desprez komposition.
LITTERATUR
Nils G. Wollin: Gravures originales de Desprez, Malmö 1933, nr 2:I, sidan 110f, jämför illustration 53.
1489
2020-12-09