Nattkommoder, 17/1800-tal

Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal
Nattkommoder, 17/1800-tal

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

NATTKOMMODER, ett par, stockholmsarbete i rokoko samt en kopia i rokokostil, fristående, Lorentz Nordins art, fanerade med jakaranda och valnöt, beslag i mässing, skåp och en låda, svängd form med avslutande fotbeslag, skivor av kalksten, nycklar medföljer, höjd 54,5 x 43,5cm, ställvisa fanérskador och torrsprickor, ena renoverad och kompletterad samt med spår av beslag, skivor 1800-tal

PROVENIENS:
Högbo Bruk, Sandvikens kommun, Gästrikland

1109

2020-12-09