Olof Sager-Nelson, Kustbild
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
OLOF SAGER-NELSON
1868-1896
Kustbild
Olja på duk fäst på pannå, 19,5 x 28 cm.
Utförd 1893
PROVENIENS
Kamrer Bror Nelson, Malmö
därefter genom arv inom familjen
LITTERATUR
Axel Gauffin: Olof Sager-Nelson, SAK publ. LIII, Stockholm 1954, avbildad sidan 170
1588
2020-12-09