Olof Sager-Nelson, Kustbild

Olof Sager-Nelson, Kustbild
Olof Sager-Nelson, Kustbild
Olof Sager-Nelson, Kustbild
Olof Sager-Nelson, Kustbild
Olof Sager-Nelson, Kustbild
Olof Sager-Nelson, Kustbild
Olof Sager-Nelson, Kustbild
Olof Sager-Nelson, Kustbild
Olof Sager-Nelson, Kustbild
Olof Sager-Nelson, Kustbild

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

OLOF SAGER-NELSON
1868-1896
Kustbild
Olja på duk fäst på pannå, 19,5 x 28 cm.
Utförd 1893

PROVENIENS
Kamrer Bror Nelson, Malmö
därefter genom arv inom familjen

LITTERATUR
Axel Gauffin: Olof Sager-Nelson, SAK publ. LIII, Stockholm 1954, avbildad sidan 170

1588

2020-12-09