Oscar Björck, Hästekipage
Klubbat för:
10000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
OSCAR BJÖRCK
1860-1929
Hästekipage
Signerad O Björck. Olja på duk, 46 x 67 cm.
Ungdomsverk av Oscar Björck. Utförd under hans studietid vid Konstakdemien, där han på Nationalmuseum kopierat Gustaf Rydbergs "Skånskt vårlandskap" (1868).
1558
2020-12-09