Pehr Berggren, Carl XII hälsar på en sårad officer
Klubbat för:
18500 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
PEHR BERGGREN
1792-1848
Karl XII stiger af sin häst och tager hand om en sårad
Signerad P. J. Berggren. Olja på duk, 76,5 x 88 cm.
LITTERATUR
Alf Henriksson: Svensk Historia, del II, Bonniers 1982, avbildad sidan 876
Karl XII:s häst Brandklipparen
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
1490
2020-12-09