Pehr Gustaf von Heideken, Morgon - Afton, ett par
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN
1781-1864
Morgon - afton, ett par
Signerade G.v. H och G. v. Heideken. Olja på duk, 32 x 45,5 cm vardera. (2)
Förgyllda originalramar
Utförda i Sverige före von Heidekens vistelse i Italien 1824-1831.
UTSTÄLLDA
(Möjligtvis), Stockholm, Konstakademien, 1806 nr. 87 "Twänne Landskap målade i olja", eller 1813, nr. 109-110 "Twänne Landskaper Egne Compositioner målade i olja" eller 1816, nr. 65-66 "Twänne Landskape Egne Compositioner målade i olja" (E.Hultmark, Kungl. Akademien för de fria konsterna utställningar 1794-1887, 1935, s. 125)
Pehr Gustaf von Heideken (1781-Stockholm-1864) studerade vid Konstakademien 1796-1805 samtidigt som Carl Johan Fahlcrantz (1774-1861), bl. a. för Elias Martin. Senare kom von Heideken att ta intryck av Fahlcrantz karakteristiska stil.
Under 1800-talets 1:a kvartal reste von Heideken vida omkring i Sverige och utförde såväl naturstudier som avbildningar av slott och bruk, bl. a. en svit av sju oljemålningar från Finspång utförda 1813-1817, på uppdrag av friherre Gerard De Geer, vilka visar hans övergång från Elias Martins till Fahlcrantz skola.
Marianne von Ehrenström, "Notices sur la littérature et les beaux arts en Suède", 1826 uppskattade von Heidekens arbeten ("Svenskt Konstnärslexikon", Vol. III, 1957, s. 87):
"Il a une manière facile, une teinte animée et des tons variés. Il a fait plusieurs très beaux tableaux de Finspong."
1495
2020-12-09