Pendule obélisque, Louis XVI

Pendule obélisque, Louis XVI
Pendule obélisque, Louis XVI
Pendule obélisque, Louis XVI
Pendule obélisque, Louis XVI
Pendule obélisque, Louis XVI
Pendule obélisque, Louis XVI
Pendule obélisque, Louis XVI
Pendule obélisque, Louis XVI
Pendule obélisque, Louis XVI
Pendule obélisque, Louis XVI
Pendule obélisque, Louis XVI
Pendule obélisque, Louis XVI
Pendule obélisque, Louis XVI
Pendule obélisque, Louis XVI
Pendule obélisque, Louis XVI
Pendule obélisque, Louis XVI

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

PENDULE OBELISQUE, högklassigt parisarbete i Louis XVI, brännförgylld brons, fyrkantig sockel i bleu turquin, hörnen med pollare och kedjor, urhus i form av obelisk i skulpterad carraramarmor, dekor av pärlstav, draperi med tofsar, emaljerad urtavla med arabiska siffror, fält med romersk trofégrupp, krönt av örn med stadplan i klon, ej tillhörande pendel och dragnyckel medföljer, höjd 58 cm, smärre nagg och emaljskador, mindre dekordelar samt klangskålen saknas. SAV garanterar ej funktionen

LITTERATUR:
Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 220, jämför närmast identisk pendyl med Yorktowns stadskarta i örnens klor, vilket symboliserar segern i samband med slaget vid Yorktown 19 oktober 1781. Seger var avgörande för den amerikanska kontinentalarmén under det amerikanska frihetskriget. Denna stod under befäl av general George Washington och assisterades av de franska trupperna under befäl av greve de Rochambeau. Dessa segrade över en brittisk armé under befäl av generallöjtnant Charles Cornwallis. Identisk pendyl återfinns i musée Petit Palais, Paris.

1133

2020-12-09