Piphuvud, 1800-talets mitt, adliga ätten Aminoff
Klubbat för:
9000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
PIPHUVUD, Storfurstendömet Finland 1800-talets andra kvartal, silvermonteringar sannolikt av Adolf Gustaf Illberg, Helsingfors 1846, masurbjörk med skuren dekor av adliga ätten Aminoffs vapensköld (nr 456), höjd 11, längd 13,5 cm, smärre bucklor
1157
2020-12-09