Roland Svensson, The End of the Winter - Käringsun

Klubbat för:

38000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

ROLAND SVENSSON
1910-2003
The end of winter - Käringsundet, Åland
Signerad och daterad Roland S. -67. Akvarell/täckvitt på papp, 34 x 58,5 cm.

LITTERATUR
Ulf Sörenson, Roland Svensson Ömänniskan, avbildad i färg s. 191 samt 244.

Målningen ingick i en beställning av fyra akvareller till fartyget "Tor Hollandia" som ägdes av redarvännen Ragnar Källström. Ulf Stenhammar som ansvarade för inredningen på fartyget hade gett Svensson fel mått där tavlorna visade sig vara 20 cm för breda. Drygt 20 cm skars av utan att konstnären kontaktades. Den mest intressanta av de fyra målningarna torde vara The end of winter - Käringsundet, som också är besläktad med litografin från hamnen på Ekerö.

1583

2020-12-09