Samling med antika fragment
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
6 000-8 000 SEK
EN SAMLING ANTIKA FRAGMENT OCH FÖREMÅL, Antikens Grekland och Romerska riket, 11 delar, terracotta, medföljer socklar till samtliga
Utlåtande medföljer i original från Medelhavsmuseet, Stockholm, daterat 28 juni 1962
PROVENIENS:
Herr Hans Lindskogs samling under 1960-talet, Stockholm
Samlingen omfattar följande delar:
Huvud, Antiken, kvinnoansikte med uppsatt hår, terracotta, höjd 3,5 cm, fragment, avslag
Huvud, Antiken, kvinnoansikte med uppsatt hår, terracotta, höjd 5 cm, fragment, avslag
Huvud, Antiken, kvinnoansikte med uppsatt hår och diadem, terracotta, höjd 8 cm, smärre nagg
Huvud, Antiken, kvinnansikte med uppsatt hår, terracotta, höjd 6,5 cm, fragment, avslag
Oljelampa, senhellenistisk, dekor av satyrhuvud, hänkel med palmet, terracotta, höjd 5, längd 9 cm
Oljelampa, Romerska riket, dekor av soldathuvud, godronnerad kant, terracotta, höjd 2,5, längd 10 cm, hänkel med avslag, mindre lagning
Oljelampa, Romerska riket, terracotta, numrerad med bläck 17., höjd 3, längd 9 cm
Skål, hellenistisk, glaserad terracotta, höjd 3,5, diameter 8 cm, lagningar
Statyett, Antiken, draperad kvinnofigur, terracotta, höjd 15,5 cm, avslaget huvud
Statyett, Antiken, draperad kvinnofigur, terracotta, höjd 13 cm, avslaget huvud och fötter
Statyett, Antiken, draperad figur, terracotta, höjd 8 cm, avslagen från midjan
1183
2020-12-09