Säng med sänghimmel, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

SÄNGSTOMME med SÄNGHIMMEL, Louis XVI, träskuren dekor och pastellage, framtagen originalfärg, medaljonger med dekor av Amors pilkoger och fackla, huvudgaveln med skulpterade turturduvor och lagerfestonger, hörnen med kannelerade pelare, fleuronger och plymer, sarger med bandfläta, kymation och pärlstav, långsidor med kannelering, sängstommens höjd 145, 125 x 204, sänghimmel höjd 25, 126 x 114,5 cm, ställvisa dekorskador och lagningar, sänghimmel något kortad

1150

2020-12-09