Skrivbord, Karl Johan, av Johan Öman
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
35 000-40 000 SEK
JOHAN ÖMAN (mästare i Stockholm 1815-1833), skrivbord, stockholmsarbete i Karl Johan, fristående, fanerat och massiv mahogny, skinnklädd skiva med guldsnitt, ena långsidan med tre lådor, nyckelbössningar i mässing, lådbottnar i eneträ, rundade kanter, avsmalnande ben med lister, fothylsor med hjultrissor, nyckel medföljer, höjd 76, 103,5 x 66 cm, smärre lagningar
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 380, jämför större skrivbord av Johan Öman
1089
2020-12-09