Skrivbordsstol, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

SKRIVBORDSSTOL, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, Gottlieb Iwerssons krets, fanerad och massiv mahogny, profilerat armlän, svarvade ståndare och genombrutna ryggbrickor, raka sarger med mässingslister, fyrkantiga ben med fotkryss, klädd med tageltyg, sitthöjd 45 cm, ställvisa lagningar och kompletteringar

LITTERATUR:
Göran Alm, red.: Kina slott, Stockholm 2002, sidan 263, jämför Gustav III:s engelska matsalsstolar i Kina slott

1127

2020-12-09