Skulptur, Triton tämjer Hippocampus
Klubbat för:
120000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
SKULPTUR, omkring 1900, Triton tämjer Hippocampus, skulpterad carraramarmor, medföljer senare sockel, höjd 73, längd 93 cm, ett framben med lagning, bakre fena med lagning
PROVENIENS:
Enligt uppgift inköpt i Berlin 1918/19, i samband med konstuppköpsresor under första världskriget
Doktor Karl Grönstedt (1872-1937), Villa Majgården, Saltsjöbaden
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare
1216
2020-12-09