Smörask, Blybergsporfyr
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
SMÖRASK med LOCK, sengustaviansk, Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk, rund, fasetterad, locket med vridna åsar, lockknopp av brännförgylld mässing i form av pinjekotte och akantusblad, höjd 10, diameter 12,5 cm, smärre nagg
1191
2020-12-09