Spegel, gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, dekor i papier maché, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med dekor av bandrosett och lagerkrans, graverade ytor, hörnet med akantusornamentik, nedre sarg med lagerfestong, kvicksilverfolierade glas, 66 x 30 cm, krönet med lagningar, retuscher
1088
2020-12-09