Spegel, karolinsk barock, Precht
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
BURCHARDT PRECHT (1651-1738, hovbildhuggare 1681), spegel, stockholmsarbete i karolinsk barock, dekor av gjutna och förgyllda blyornament på trästomme, krönt av byst i form av jaktgudinnan Diana och ymninghetskorgar, dekor av akantus och växtornamentik, kantglas med målad växtornamentik i vitt, 130 x 61 cm, smärre dekorskador, kantglas med ställvisa skador och lagningar
1006
2020-12-09