Spegel, stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, Niclas Meuniers art, dekor i papier maché, fragmentarisk förgyllning och med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med genombruten dekor av blommor, rocailler och voluter, ramen med kantglas, nedre sargen genombruten dekor med akantus och voluter, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 66,5 x 28,5 cm, smärre lagningar, kantglas med enstaka sprickor, spår av ljushållare
1085
2020-12-09