Spegellampett, gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, för två ljus, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, oval form, krönt bandrosett med Amors pilkoger och fackla, lagerfestonger, ramen med pärlstav och kymation, ljusarm i mässing, silverfolierat glas, 102 x 64 cm, smärre lagningar, senare bakstycke
1052
2020-12-09