Taburetter, gustavianska, 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
TABURETTER, två snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, rund form, sarger med kälning, benanfanger med fleuronger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 42 cm, smärre lagningar och förstärkningar
1141
2020-12-09