Taburetter, gustavianska, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

TABURETTER, två snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, rund form, sarger med kälning, benanfanger med fleuronger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 42 cm, smärre lagningar och förstärkningar

1141

2020-12-09