Taburetter, gustavianska, av Ephraim Ståhl
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), ett par taburetter, gustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerade ES, träskuren dekor, sarg med bladstav, hörnfleuroner, överkragade benanfanger med godronnering, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått och förgyllda detaljer, sitthöjd 44 cm, smärre lagningar
1013
2020-12-09